Czy jakość filtra w ciągniku jest istotna?

Współczesne rolnictwo jest w zdecydowanej większości zmechanizowane, a do najczęściej wykorzystywanych maszyn rolniczych należy zaliczyć bez wątpienia ciągnik. Maszyna ta jest ceniona przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność. Aby jednak móc wykorzystywać ją przez długi czas, konieczne jest ochronienie silnika przed niekorzystnymi warunkami pracy.

Jaki filtr do ciągnika kupić?

filtry do ciągników caseDo najpopularniejszych używanych powszechnie w rolnictwie maszyn należy bez wątpienia zaliczyć ciągnik. Maszyny te, oparte najczęściej o napęd hydrauliczny, cechują się dużą uniwersalnością oraz wytrzymałością. Niestety, ze względu na trudne warunki pracy, bardzo często dochodzi do poważnych uszkodzeń silnika ciągnika. Z tego też względu konieczne jest zapewnienie silnikowi tej maszyny odpowiedniej ochrony, najlepiej kupując filtry do ciągników case. Jak działa taki filtr? W napędzie hydraulicznym, głównym przekaźnikiem energii jest ciecz, na przykład olej hydrauliczny. Jeżeli do cieczy dostaną się zanieczyszczenia i dotrą do silnika mogą spowodować jego trwałe uszkodzenie. Z tego też względu bardzo ważne jest zamontowanie odpowiedniego filtru, który będzie zatrzymywał wszystkie zanieczyszczenia i tym samym, nie dopuści on do dotarcia zanieczyszczonej cieczy do tłoka silnika i jego uszkodzenia. Skąd wiadomo, ze należy wymienić filtr w naszym ciągniku case? Najłatwiej rozpoznać to po zmianach w funkcjonowaniu maszyny na przykład silnym nagrzewaniu się, czy zwiększonym poborze paliwa czy też oleju hydraulicznego.

Obecnie trudno już sobie wyobrazić gospodarstwo rolne bez maszyn takich jak ciągnik. Dzięki nim wykonywanie wszelkich prac na gospodarstwie jest znacznie prostsze i szybsze. Warto jednak, aby odpowiednio chronić silnik tych maszyn, na przykład za pomocą filtrów.

About the author: Wiktor Matuszewski