Czy warto posiadać własną oczyszczalnię ścieków?

Mieszkańcy domków jednorodzinnych znają nieprzyjemny obowiązek pozbywania się ścieków. Ciekawą alternatywą dla zwykłego szamba są przydomowe oczyszczalnie. Są o wiele wygodniejsze dla człowieka i przyjaźniejsze dla środowiska.

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

przydomowe oczyszczalnie ścieków wielkopolskieDlaczego warto zastanowić się nad własną oczyszczalnią? Po pierwsze ich wpływ na przyrodę jest znikomy. Zanieczyszczenia znajdujące się wewnątrz zbiornika ulegają działaniu procesów biologicznych, które neutralizują negatywne związki chemiczne. Jeżeli właściciel oczyszczalni dba o jej poprawne eksploatowanie, a zbiornik posiada aprobatę techniczną wydana przez Instytut Ochrony Środowiska, może być spokojny, na pewno nie zaszkodzi naturze. Ścieki po oczyszczeniu mogą zostać odprowadzone do innego zbiornika wodnego lub rzeki. Nie ma przeciwwskazań aby ciesz trafiła z powrotem do gruntu. Przydomowe oczyszczalnie ścieków wielkopolskie można kupić w każdej większej firmy zajmującej się kompleksowymi usługami związanymi z planowaniem, projektowaniem i instalacją oczyszczalni i szamb ekologicznych. Oczywiście koszt zakupu biologicznej oczyszczalni jest nieco wyższy niż koszt wybudowania szamba. Należy pamiętać, że w wypadku zakupu zbiornika, opłata właściwie jest jednorazowa. Posiadając szambo musimy liczyć się z cyklicznymi opłatami za wywóz zanieczyszczeń i ich utylizację. W przypadku przydomowej oczyszczalni, unikamy niepotrzebnych kosztów.

Pamiętajmy, że wybudowanie szamba tylko powierzchownie wydaje się łatwiejsze i mniej absorbujące. Inwestycja w przydomową oczyszczalnie zwróci się w ciągu kilku lat użytkowania. Nie możemy zapominać o najważniejszym aspekcie. Ochrona środowiska i dbanie o jej czystość to rzecz, której wartości nie sposób przeliczyć na pieniądze.

About the author: Monika Zawadzka