Dowiedziałem się, kiedy używa się cewników urologicznych

Od kilku lat miałem problemy z prostatą. W końcu zdecydowałem się na inwazyjne leczenie, ponieważ lekarz przekonał mnie, że przy leczeniu farmakologicznym problem będzie powracał co jakiś czas. Byłem już prawie zdecydowany, ale kiedy lekarz powiedział mi, że po operacji będę musiał przez kilka tygodni nosić cewnik, trochę się zdenerwowałem.

Rodzaje cewników urologicznych

cewnik urologicznySzczerze mówiąc nie miałem pojęcia jak mężczyźni mają korzystać z cewników urologicznych. Ten produkt medyczny kojarzył mi się raczej z kobiecymi zabiegami ginekologicznymi. Na szczęście mój kolega z pracy, który kiedyś po operacji również miał założony cewnik urologiczny wszystko mi wytłumaczył. Okazało się, że są różne rodzaje cewników. Ja najprawdopodobniej będę miał założony cewnik zewnętrzny. Nie mam się jednak czego bać, ponieważ bez względu na rodzaj cewników, jego założenie i korzystanie w ciągu dnia przy codziennych czynnościach jest zupełnie bezbolesne. Tradycyjny cewnik składa się z cienkiej silikonowej lub lateksowej rurki, która wprowadzane jest do cewki moczowej i odprowadza ona mocz bezpośrednio do pojemnika na jej końcu. Cewnikuje się zazwyczaj osoby po operacjach, dzięki czemu rany pooperacyjne nie mają kontaktu z bakteriami z moczu, a osoba która nie ma siły iść do toalety nie musi zrywać się z łóżka ani korzystać z przenośnej toalety z pomocą pielęgniarki.

Szczególnie ten ostatni argument przekonał mnie do zastosowania cewnika po operacji. Nie wyobrażałem sobie bowiem, że będę musiał prosić pielęgniarkę o „kaczkę” lub „basen”, żeby móc się do niej załatwić. Dowiedziałam się także, że istnieją cewniki które używa się do przyspieszenia i ułatwienia porodu. Nie miałem wcześniej pojęcia, że są one tak często wykorzystywane w medycynie szpitalnej.

About the author: lucynas