Drewniana elewacja – porównanie materiałów

Wygląd zewnętrzy domu jest równie ważny co jego wnętrze. Okładzina elewacyjna lub zastosowane w tworzeniu elewacji elementy ozdobne będą decydowały o atrakcyjnym wyglądzie budynku oraz o tym, w jaki sposób wpisuje się w otaczającą go przestrzeń. Nieco inne materiały i sposób wykończenia wybiera się na terenach miejskich, a inne w miejscach, gdzie otacza nas naturalny krajobraz, jednak wszędzie równie dobrze sprawdzi się drewno.

Deski drewniane czy drewnopodobne?

deska elewacyjnaElewacja z wykorzystaniem materiałów drewnianych wpisze się zarówno w wiejski klimat domku na peryferiach, jak i w budynek w centrum miasta. Wszystko zależy jednak od projektu i zastosowanych materiałów. A tych jest pod dostatkiem. Do wyboru mamy zarówno naturalne deski drewniane jak i deski imitujące drewno, wykonane z tworzyw sztucznych lub mieszanek materiałów naturalnych ze sztucznymi. Zarówno jedna, jak i druga opcja mają swoje wady i zalety. Zaletą materiału naturalnego jest z pewnością niepowtarzalność. Każda deska elewacyjna jest jedyna w swoim rodzaju, a jej rysunek jest wyjątkowy. Niepowtarzalność wzoru to niekwestionowana zaleta naturalnego drewna. Niestety ma ono również swoje wady, a konkretnie ograniczoną trwałość. Drewno nawet najlepszego gatunku nie jest wystarczająco odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego wymaga solidnego zabezpieczenia. Inaczej jest w przypadku materiałów sztucznych lub mieszanek. Deska elewacyjna z kompozytu doskonale imituje naturalne drewno, jest jednak od niego trwalsza, odporna na wodę i promienie słoneczne, nie wymaga konserwacji z użyciem środków impregnujących. Często jest także tańsza niż wysokogatunkowe drewno.

Wygoda w użytkowaniu materiałów imitujących prawdziwe drewno to duża zaleta, szczególnie w naszym klimacie, gdzie zimy są śnieżne, a lata upalne i słoneczne. Jedyną wadą materiałów drewnopodobnych jest powtarzalność wzorów. Można jednak w prosty sposób uniknąć tego problemu układając deski na przemian, z przesunięciem lub odwrotnie do siebie.

About the author: Monika Zawadzka