Gaśnice to podstawa ochrony przeciwpożarowej

 

Gdy myślimy o ochronie przeciwpożarowej, widzimy gaśnicę. To niepozorne urządzenie, które widujemy praktycznie codziennie, w kryzysowej sytuacji może wiele zdziałać. Obecnie istnieje wiele rodzajów gaśnic. Każdy z nich ma inne zastosowanie. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu?

Istnieje wiele rodzajów gaśnic

gaśnice w sklepieObecnie na rynku znajduje się wiele gaśnic, w których wykorzystuje się różne środki gaśnicze. Najpopularniejsze z nich to gaśnice pianowe, proszkowe oraz gaśnice wykorzystujące dwutlenek węgla. Gaśnica pianowa wykorzystuje specjalną pianę, która odcina dopływ tlenu do ognia. Jej niewątpliwym plusem jest fakt, że powstała piana jest ekologiczna. W przeciwieństwie do gaśnicy śniegowej (czyli gaśnicy na CO2) nie można stosować jej do gaszenia urządzeń elektrycznych. Wspomniana gaśnica śniegowa wykorzystuje dwutlenek węgla. Rozprężona substancja jest bardzo zimna – z tego powodu nie należy gasić nią ludzi. Gaśnice proszkowe wykorzystują różnego rodzaju proszek gaśniczy. Nie jest zalecane korzystanie z niej w przypadku gaszenia urządzeń elektronicznych, gdyż substancja gaśnicza może wywołać ich trwałe uszkodzenia. Wszystkie wymienione gaśnice można zakupić bez żadnych problemów – należy jednak pamiętać, aby kupować gaśnice w sklepie, który specjalizuje się w sprzedaży artykułów przeciwpożarowych. W ten sposób możemy być pewni co do jakości produktu.

Gaśnica jest bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej – często jest ona pierwszym urządzeniem do walki z pożarem. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby odpowiednia gaśnica znajdowała się pod ręką, niezależnie od tego, czy mówimy o budynkach, czy też choćby o samochodzie. Urządzenie gaśnicze dobrej jakości jest solidnym zabezpieczeniem w przypadku niekontrolowanego pojawienia się ognia. 

 

About the author: Dominika Biała