Jakie ślimaki do hodowli?

Polski rynek jeżeli chodzi o hodowlę zwierząt jest bardzo korzystny. Oczywiście wieloma elementami sterują zachodnie trendy oraz ceny, które tworzy globalna gospodarka. Jeżeli chodzi o nasz kraj to obecnie jedną z najbardziej opłacalnych hodowli jest ta związana ze ślimakami jadalnymi.

Gatunki hodowlane ślimaka

hodowla ślimaka jadalnegoW naszych warunkach klimatycznych najlepiej radzą sobie dwa rodzaje ślimaków, które są rasami stworzonymi pod hodowlę. W naturze ich odpowiednikiem jest winniczek. Jednak jest to gatunek chroniony i można go zbierać w środowisku naturalnym w określonych porach. W naszych warunkach najlepiej radzą sobie helix aspersa muller oraz maxima. Jeżeli chodzi o pierwszy rodzaj ślimaka to jest on bardziej przychylny jeżeli chodzi o hodowlę. Przede wszystkim lepiej odnajduje się w naszych realiach jeżeli chodzi o klimat. Także prowadzona pod tym kątem hodowla ślimaka jadalnego jest zwyczajnie prosta i mało skomplikowana. Jeżeli chodzi o wymiary to są one mniejsze niż helix aspersa maxima, która ze względu na zbliżone kształty do ślimaka winniczka najczęściej jest wykorzystywana w kuchni. Same warunki w hodowli maximy są trochę inne, ponieważ jest to ślimak, który lubi wysokie temperatury. Także jego ceny na skupach są trochę niższe niż w przypadku jego mniejszego kuzyna. Jednak te rasy są polecane jeżeli chodzi o hodowlę ślimaka jadalnego na terenie Polski. Cały cykl jeżeli chodzi o wprowadzenie na pole do momentu zbioru trwa zaledwie cztery miesiące.

Dzięki temu hodowcy są w stanie szybko i sprawnie wyhodować spore ilości tuczu w letnim sezonie, który jest konieczny jeżeli chodzi o Polskie warunki klimatyczne. Cała hodowla jest obecnie bardzo opłacalna, ponieważ cena za jeden kilogram pierwszej klasy postuluje w granicach od dwunastu do czternastu złotych. 

About the author: Hubert Kuźniak