Kiedy konieczna jest wymiana zaworu regulacji ciśnienia?

Jednym z najważniejszych elementów mechanicznych w samochodach czy maszynach budowlanych są turbiny, nazywane tez turbosprężarkami. Odpowiadają one bowiem za dostarczanie do silnika pojazdu niezbędnej do jego pracy energii. Warto pamiętać, że turbiny to skomplikowane części mechaniczne, składające się z wielu elementów.

Funkcje zaworów regulacji ciśnienia

zawór regulacji ciśnienia doładowaniaTak jak wspomniano wcześniej turbiny odpowiadają za dostarczanie do silników naszych aut niezbędnej do ich pracy energii. Pomimo tego, że turbina jako całość jest bardzo wytrzymała i trudno ją uszkodzić, składa się ona z wielu mniejszych części, które są znacznie mniej odporne. Do nich należy między innymi zawór regulacji ciśnienia doładowania, którego wymiana może być od czasu do czasu konieczna. Do jego głównych funkcji należy regulacji pracy turbosprężarki. Aby było to możliwe, należy go umieścić przez wlotem spalin do turbin. Aby regulować pracę tej części, wystarczy zamknąć lub otworzyć wylot zaworu. Po jego całkowitym otwarciu istnieje możliwość wyłączenia doładowania turbiny. Dzięki temu istnieje możliwość odciążenia tej ważnej części naszego samochodu, poprzez sterowaniem ciśnieniem doładowania. W jaki sposób rozpoznać, że jest już konieczne wymienienie zaworu? Najłatwiej po tym, czy możemy go w pełni zamknąć. Jeżeli nie, należy bezwzględnie go wymienić na jeden z wielu zamienników lub oryginalny zawór pochodzący bezpośrednio od producenta. Ta wymiana jest konieczna z tego względu, że źle działający zawór jest najczęstszą przyczyną spadku mocy silnika a nawet jego trwałego uszkodzenia,

Turbosprężarka jako całość to bardzo odporna część mechaniczna, dla której groźne może być tylko zabrudzenie olejem napędowym. Na jej prawidłową pracę wpływa jednak wiele bardziej wrażliwych elementów, które od czasu do czasu trzeba wymieniać.

About the author: lucynas