Kiedy wybrać szambo płytkie, a kiedy głębokie?

Na polskim rynku mamy w ofercie różnych producentów szamba o różnej głębokości. Zawsze powinniśmy wybrać na zbiornik płytki, który ma małą wysokość, na tereny podmokłe, gdzie występuje kurzawa. Wysokie zbiorniki natomiast powinniśmy zastosować na terenach piaszczystych, gdzie jest bardzo niski poziom wód gruntowych oraz gdzie będziemy mogli dokonać łatwego wykopu.

Jak głęboko zagłębić szambo w ziemi?

zbrojone szamba betonowe ekologiczneJeśli chodzi o zagłębienie szamba betonowego, to praktycznie nie mamy ograniczeń. Jednak im głębiej chcemy umieścić zbiornik na szambo, to tym bardziej powinno być ono wytrzymałe. Musi więc zostać wykonane z bardzo dobrych parametrów stali oraz klasy betonu. Wtedy będzie idealnie nadawało się do zagłębienia w grunt. Dobrym rozwiązaniem do domów jednorodzinnych są również zbrojone szamba betonowe ekologiczne. Gdy decydujemy się na szambo jednokomorowe, to musimy również zorientować się, jakie samochody wywożą w naszych okolicach nieczystości. Musimy dokładnie sprawdzić, jaka jest pojemność dostępnych szambowozów, a także jaka jest ich ekonomika. Najpopularniejsze szambiarki mogą maksymalnie zabrać 7 m sześciennych nieczystości, ale możemy również wynająć wozy asenizacyjne, które są w stanie zabrać nawet 25 m sześciennych ścieków. Najczęściej wywożenie dużej ilości ścieków nie jest to najtańsze, ale powinniśmy dopasować szambiarki do pojemności zbiornika na szambo, które posiadamy. Wtedy za jednym razem po plus asenizacyjnej zabierze wszystkie ścieki.

Najczęściej wywóz nieczystości zależy głównie od tego, ile wody będziemy zużywać. Musimy więc dokładnie wyliczyć, ile metrów sześciennych wody zużyjemy i ustalić odpowiedni harmonogram z wozem asenizacyjnym, który będzie do nas przyjeżdżał w ustalonych dniach. Najczęściej szambiarka przyjeżdża pościgi co dwa tygodnie.

About the author: Dominika Biała