Kotły na paliwo stałe

 

Ogrzewanie domu czy mieszkania to bardzo istotna kwestia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz panują nieprzyjemne temperatury. Do ogrzewania mieszkania wystarczy odkręcić kaloryfery, jednak ogrzanie domu wymaga trochę więcej trudu. Należy zaopatrzyć się w kocioł grzewczy. Jak wybrać najlepszy?

Który kocioł do ogrzewania centralnego jest najlepszy?

kotły żeliwnePrzed wyborem odpowiedniego kotła grzewczego do naszego domu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, jaką moc grzewczą ma mieć nasz kocioł. Ten parametr zależny jest od powierzchni naszego domu w metrach kwadratowych. Takie informacje można sprawdzić w internecie w bardzo prosty sposób. Warto pamiętać o tym, że wysokość sufitu w pomieszczeniach również jest ważna. W kotłowni, czyli w pomieszczeniu, w którym umieszczony jest piec, należy także zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Kocioł musi posiadać prawidłową wentylację, zaleca się montaż specjalnego wentylatora, który wdmuchuje powietrze do komory spalania. Ostatnią rzeczą, co do której musimy podjąć decyzję, jest materiał z jakiego wykonany jest piec. Istnieje kilka rodzajów pieców, na przykład kotły żeliwne bądź stalowe. Te pierwsze są dużo bardziej odporne na warunki zewnętrzne, takie jak korozja. Trwałość kotła żeliwnego wynosić może nawet 25 lat. Jest on również mniejszy od kotła stalowego. Kocioł ze stali jest także mniej trwały na korozję czy związki chemiczne. W przeciwieństwie do żeliwnego, kotła stalowego nie można rozbudować.

Odpowiedni wybór kotła to rzecz kluczowa dla posiadaczy domków jednorodzinnych. To właśnie ten piec musi równomiernie ogrzać całe mieszkanie, dlatego jego moc powinna zostać dobrana do powierzchni domu. Ważne jest też zwrócenie uwagi na materiał, z którego wykonany jest piec, oraz używane w nim paliwo, które powinno być wydajne.

 

About the author: Michał Gąbka