Materiały wykorzystywane do budowy placu zabaw

Plac zabaw może powstać w wielu miejscach. Najczęściej takie place powstają w miastach, gdzie dzieci mają mniej miejsca do zabawy. W budowę placów inwestują powiaty, szkoły i nie tylko. Warto wiedzieć, jaki plac zabaw spełni oczekiwania nie tylko dzieci, ale również inwestora.

Plac zabaw z drewna lub metalu

place zabaw dla dzieciWiadomo, że co jakiś czas plac musi przejść kontrolę jakości. Nie można dopuścić do tego, by uszkodzone elementy na placu zabaw w jakikolwiek sposób zagrażały dzieciom. W związku z tym trzeba dobrze przemyśleć to, z czego będą wykonane sprzęty znajdujące się na placu zabaw. Aktualnie place buduje się z dwóch głównych materiałów. Mogą to być place zabaw wykonane z metalu albo place drewniane. Bez wątpienia place drewniane wymagają nieco więcej troski. Takie place zabaw dla dzieci wykonane z drewna muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Chodzi o to, by drewno pod wpływem warunków atmosferycznych jesienią i zimą, nie butwiało, nie gniło. Aby tak się nie działo, konieczna jest odpowiednia impregnacja drewna. Aktualnie rzadko używa się impregnatów, które tworzą na drewnie powłokę. Trzeba pozwolić drewnu oddychać, a wtedy na pewno będzie służyć o wiele dłużej. Dlatego producenci stawiają na impregnaty, które wnikają w pory drewna i nie powodują, że materiał nie jest w stanie oddychać. Niektórzy decydują się na zainwestowanie w place metalowe. Tego typu place są na pewno trwalsze, ale też trzeba częściej je sprawdzać. Metal jest cięższy niż drewno, twardszy i zawsze stanowi pewne zagrożenie.

Dlatego regularnie trzeba przeprowadzać kontrolę placów metalowych. Elementy z metalu muszą zostać pokryte materiałem antykorozyjnym. Części metalowe maluje się na odpowiedni kolor, a następnie dodatkowo zabezpiecza lakierem. Dzięki temu sprzęt jest zdecydowanie bardziej trwały.

About the author: Bartosz Kalmarski