Medytacja – czym tak naprawdę jest?

W czasie ciągłego biegu i pośpiechu ludzie coraz częściej chodzą podenerwowani. Można to połączyć przede wszystkim ze stresem i silnymi nerwami – ale jest na to niezawodny sposób! W walce z natłokiem myśli najbardziej skuteczna może okazać się medytacja. Jest to rozwiązanie, które pomaga oczyścić umysł, ale tak naprawdę dzięki medytacji można przede wszystkim polepszyć jakość swojego życia.

Dlaczego warto zainteresować się medytacją? 

kadzidełka do medytacjiMedytacja często związana jest z oddechem, ale sama czynność nie polega jedynie na oddychaniu. To również odseparowanie się od własnych myśli i przyjrzenie się im z dystansem oraz skupienie się na bodźcach zewnętrznych. Medytacja pomaga również w procesie poznania samego siebie, bo w jej trakcie człowiek dostrzega własne myśli i uczucia. Warto również wspomnieć o tym, że tak naprawdę medytacji nie należy łączyć z żadną religią – wiara nie jest czymś, co może wpłynąć pozytywnie lub negatywnie na skutki medytacji, dlatego można ją praktykować niezależnie od poglądów. Sama w sobie medytacja pozwala się wyciszyć oraz przejąć kontrolę nad własnym ciałem i umysłem. Jest również wiele badań naukowych, w których wykazano, że medytacja oddziałuje na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Jeśli chodzi o zdrowie fizyczne, to dzięki medytacji obniża się nie tylko ciśnienie krwi, ale również następuje łagodzenie objawów migreny i bólów chronicznych. Natomiast poprawa zdrowia psychicznego przejawia się poprzez lepsze samopoczucie lub wzrost pewność siebie. W czasie ćwiczeń można używać kadzidełka do medytacji. Zapach z niego posłuży za aromatyzację pomieszczenia i jest najczęściej dobierany pod preferencje zapachowe danej osoby. Warto jednak wiedzieć, że np. obecność sosny w kadzidełku świetnie sprawdza się w czasie medytacji, ponieważ sosna pozwala się wyciszyć i uspokoić. 

Medytacja jest dobrym sposobem, żeby się wyciszyć, a w ostatnim czasie stała się bardzo popularna i wiele osób docenia jej pozytywne skutki na ludzkie ciało, a także umysł, szczególnie jeśli ktoś do tej pory nieustannie żył w stresie. 

About the author: Michał Gąbka