Mocne nici przemysłowe

Poliestrowe czy lniane nici, jakie były w użytku niemal w każdym zakładzie produkcyjnym, zajmującym się odzieżą sprawdzały się podczas produkcji mniej wytrzymałych elementów odzieży, na ogół codziennej. Ubrania robocze, jednak, wymagały zastosowania bardziej wytrzymałych odmian nici, gdyż te przeznaczone do ubrań codziennych nie posiadały wystarczającej wytrzymałości, wymaganej od elementów odzieży ochronnej.

Nici do szycia odzieży ochronnej

nici do przemysłuOdzież ochronna była przeznaczona do pracy w najbardziej szkodliwych warunkach zakładu przemysłowego, w miejscach o wysokim stężeniu chemikaliów czy zapyleniu. Poliestrowe nici bardzo szybko ulegały uszkodzeniu w takich warunkach, co powodowało możliwość wystąpienia zagrożenia dla zdrowia pracownika. Z tego powodu, do produkcji odzieży ochronnej przeznaczonej do pracy w najbardziej szkodliwych warunkach używane były nici do przemysłu, znacznie bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia, zarówno mechaniczne jak i chemiczne niż standardowe odmiany. Owe nici były wykonywane najczęściej ze splotu tworzywa sztucznego oraz stalowych żyłek, przez co musiały być używane w połączeniu z mocnymi maszynami do szycia, gdyż ręczna praca z użyciem owych nici była niemal niemożliwa. Nici te były szorstkie i nie miały tendencji do ślizgania się po zszyciu materiału. Pozwalały one na szycie materiałów niezwykle twardych i grubych, jak również uzyskanie mocnego splotu, bardzo odpornego uszkodzenia ze względu na zastosowanie właśnie stalowych żyłek, znacznie zwiększających wytrzymałość nici na obciążenia.

Odmiany nici przemysłowych które stosowane były do szycia przeciwchemicznej odzieży roboczej nasączane były preparatem ochronnym, zabezpieczającym je przed większością substancji żrących i szkodliwych, Umożliwiały bezpieczną pracę w każdych warunkach bez obaw o jakiekolwiek uszkodzenia.

About the author: Monika Zawadzka