Nowoczesne drony wyczynowe

Wśród początkujących operatorów można było spotkać zarówno kolegów trenujących do występów w zawodach, jak i tych którzy preferowali drony obserwacyjne. Ci pierwsi z reguły używali najróżniejszych dronów, próbując znaleźć model idealnie dopasowany do ich stylu pilotowania. Wśród weteranów, jednak, widywano większą jednorodność sprzętu.

Wyczynowy dron od DJI

drony djiMając już doświadczenie i obeznanie w modelach od różnych producentów, doświadczeni koledzy zazwyczaj pilotowali drony od jednego z kilku najbardziej uznanych producentów sprzętu wyczynowego. Najczęściej spotykanymi były nowoczesne drony DJI, zwłaszcza z serii Spark czy Mavic, które używane były podczas pokazów wyczynowych i wyścigów dronów. Swoją popularność zawdzięczały głównie prostemu systemowi sterowania i braku dodatków elektronicznych, które utrudniały wykonywanie manewrów i niepotrzebnie komplikowały pilotowanie drona przeznaczonego głównie do lotów akrobacyjnych. Niewielka ilość elektroniki oznaczała większą wytrzymałość i odporność na efekty nawet najmocniejszych kolizji i często zdarzało się iż drony od DJI wychodziły bez szwanku z wypadków które mogły całkowicie zniszczyć większość dronów z innych serii. Ich uniwersalność i niesamowita łatwość tuningu była również cechą, którą doceniali operatorzy, więc na pokazach i zawodach często można było zobaczyć maszyny spersonalizowane do tego stopnia, iż niemal nie przypominały oryginału.

Ogromna ilość części zamiennych i dodatków ułatwiała tuning drona tak, że nawet amatorzy mogli wykonać podstawowe modyfikacje wyglądu czy zachowania podczas lotu z niewielkimi trudnościami. Bardziej doświadczeni tunerzy potrafili natomiast całkowicie zmienić charakterystykę lotu czy responsywność, dopasowując reakcje drona do umiejętności operatora.

About the author: Dominika Biała