Odpowiednie szalunki do wykopów

Praca w budownictwie jest bardzo ryzykowna. Trzeba zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo i higienę pracy. Łatwo jest o kontuzję, złamanie, czy choćby zwykłe skaleczenie. Dlatego też budowlańcy muszą zawsze odpowiednio zabezpieczyć plac budowy, tak by osoby niepowołane się tam nie dostały.

Szalunki wykonane ze stali

stalowy profil szalunkowyDobre zabezpieczenia uchronią także samych budowlańców, którzy przez swoją nieuwagę pójdą nie tak gdzie trzeba i nie zauważą zagrożenia. Na pewno wykonywanie głębokich wykopów musi być odpowiednio przygotowane. Upadek z dużej wysokości może zakończyć się tragicznie. Dlatego też niezbędny będzie z pewnością stalowy profil szalunkowy. Stal to materiał bardzo trwały, twardy, a przy tym nierdzewny. Nie ma obaw, że profil skoroduje i nie będzie odpowiednio zabezpieczał wykopu. Profile szalunkowe można kupić lub wynająć w różnych wariantach do wyboru. Różnią się one nie tylko wysokością i szerokością, ale także sposobem łączenia i montażu. Grunt, żeby całośc była dobrze wykonana. Profile szalunkowe montuje się tak, by budowlańcy mieli w środku przestrzeń do pracy, by ziemia się nie obsuwała, ale też by dojście do miejsca prac było bezproblemowe. Warto także zastosować specjalną taśmę ostrzegawczą w czerwono-białe pasy lub jaskrawą taśmę ostrzegawczą. Okleja się nią teren wokół wykopów, tak by każdy z daleka widział do jakiego miejsca nie powinien się zbliżać. Taśmę można mocować na słupkach lub dookoła konstrukcji w pobliżu wykopu.

Warto zaznaczyć, że więcej firm wynajmuje szalunki niż je kupuje. Nieczęsto robi się wykopy na dużej głębokości, a jednak szalunki nie są tanimi produktami. Wynajmowac można je krótkoterminowo, jak i długoterminowo, w zależności od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Wynajem na pewno nie będzie drogi.

About the author: Przemek