Pies: sezon szczepienia

Posiadanie psa lub innego zwierzaka zawsze wiąże się z wielką radością. Jednak poza tym szczęściem, które daje nam wspólna przygoda ze psiakiem czy kotem, musimy także brać pod uwagę wszelkie obowiązki. Na nie składa się szereg rzeczy, które każdy opiekun musi zapewnić swojemu czworonożnemu kompanowi. Są to bardzo ważne sprawy bezpośrednio związane ze zdrowiem naszych pupili. Na co szczególnie musimy zwracać uwagę?

W jakim sezonie szczepić psy?

sezonowe szczepienie psaBardzo ważnym aspektem jest sezonowe szczepienie psa. O ile w przypadku małego szczeniaka musimy przejść przez szereg szczepień związanych przede wszystkim z chorobami zakaźnymi o tyle, w przypadku dorosłego już psa ta sezonowość wiąże się z coroczną czynność. Dlaczego jest tu mowa o sezonowym szczepieniu? Zapewne pochodzi to z niegdysiejszej mody, gdy szczepienie psa na wściekliznę zawsze przypadało na miesiąc luty. Wiązało się to zapewne z cyklem rozrodczym psów, który zazwyczaj przypadał na wczesną wiosnę, co wiązało się często z większą mobilnością psów, które żyją na zewnątrz. Szczepienie miało uchronić przed ewentualnym rozpowszechnianiem się wirusa wścieklizny, który jak zapewne każdy wie jest chorobą śmiertelną i nie ma na nią żadnego lekarstwa. Aktualnie termin ten nie jest raczej przestrzegany, chociaż na dużej ilości wsi właśnie w lutym organizowane jest zbiorowe szczepienie, gdzie mieszkańcy przyprowadzają swoje psy w daną lokalizację i tam odbywa się szczepienie wykonywane przez lekarza weterynarii. Najważniejszą kwestią tutaj jest fakt, że w Polsce szczepić psa należy raz do roku.

Rok do roku szczepimy także przeciwko chorobom zakaźnym takim jak parwowiroza, która jest wysoce śmiertelna dla psów, zwłaszcza dla szczeniaków. Generalnie ważną informacją jest też to, że szczepionka na przykład na wściekliznę ma mniej więcej trzy letnią ochronę zwierzęcia, dlatego szczepienie co roku jest jedynie spowodowane przepisem prawnym.  

About the author: Oskar N