Polecana grupa wsparcia DDA w Warszawie

Z pewnością wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, co muszą przeżywać dzieci osób uzależnionych od alkoholu. Na pewno ich życie jest dużo trudniejsze, a co za tym idzie, muszą radzić sobie z własnymi emocjami w inny sposób, niż ich rówieśnicy. Bardzo często żyją w ciągły stresie, napięciu i niskim poczuciu własnej wartości. Muszą zmagać się również z ocenami innych ludzi. Jaka będzie ich przyszłość?

Co warto wiedzieć o syndromie DDA?

dda warszawaBez wątpienia każdy człowiek chciałby, aby jego rodzina była kochająca i wspierająca. Wiadomo jednak nie od dziś, że rodziców się nie wybiera. Z chorobą alkoholową zmaga się wiele osób, które posiadają dzieci. Alkoholizm niszczy nie tylko osobę nim dotkniętą, ale również jego najbliższych. Najbardziej cierpią dzieci, które przecież nie zdążyły jeszcze wytworzyć właściwych mechanizmów obronnych. One dostosowują się do zaistniałej sytuacji w inny sposób. Wiele dzieci tworzy specyficzne mechanizmy psycho-emocjonalne, które nazywane są syndromem DDA Warszawa jest miastem, w którym powstało wiele grup wsparcia dla dorosłych dzieci alkoholików. Tacy ludzie bardzo często uważają, że są gorsi od innych, nie mają żadnej wartości i nie zasługują na nic dobrego. Wynika to z braku miłości w rodzinnym domu i ciągłego odrzucania ze strony rodziców. W ich dorosłym życiu dominuje samotność. Uczestnictwo w grupie wsparcia pozwala uczyć się tego, jak budować poczucie własnej wartości, jak zadbać o siebie i tworzyć relacje z innymi ludźmi. Daje motywację do walki o samego siebie.

Wychowywanie dzieci nigdy nie jest prostym zadaniem. W przypadku rodzin osób uzależnionych od alkoholu, dzieci często nie mają w nikim wsparcia. Nie mogą z rodzicami porozmawiać o swoich problemach, czują się gorsze i odrzucone. Wiele z nich w dorosłym życiu także sięga po alkohol. Powstało w ciągu ostatnich lat wiele grup wsparcia dla osób, które wychowywały się w dysfunkcyjnych rodzinach. Oferują one wsparcie i pomagają budować prawidłowe relacje.

About the author: Arkadiusz Nowacki