Polowanie za śrutem

Na pewno każdy z nas wie, kiedy ludzie odkryli dynamit i w jakim celu mało się go stosować. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wytwarza się proch, który później jest umieszczany w wiatrówkach. Dzięki śrutowi można w prawić w ruch wiele niebezpiecznych broni, jednak co jeszcze mamy dzięki niemu?

Co spowodowało odkrycie śrutu?

śrutKiedyś zastanawiałam się nad tym, co takiego dało nam wynalezienie śrutu. Można by pomyśleć, że gdyby go nie było, nie byłoby też wojen, jednak, czy na pewno. Nowoczesna broń nie ma nic wspólnego ze znanym dla wielu osób proszkiem. Poprzez narzędzia zbrodni można pojmować wiele rzeczy, którymi można zranić człowieka w dwudziestym pierwszym wieku, jednak jeżeli chodzi o starodawny proszek, na pewno jego rola jest wciąż kluczowa. Dzięki niemu wciąż wiele osób może uprawiać swoje hobby, jakim jest strzelanie do tarczy z wiatrówki. W ten sposób można poćwiczyć koncentrację, jednak przede wszystkim, celność. Mało kto zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo trzeba być skupionym na tarczy i wiatrówce, by nią odpowiednio wypalić. Dzięki kółkom strzeleckim możliwe jest utrzymanie tego zainteresowania, a dodatkowo, dziś można dostać nie tylko czarny jak smoła śrut, ale również uformowany w kolorowe kuleczki. Powstało nawet kilka jego rodzajów i dlatego można wyróżnić także śrut miedziany. On, z kolei, przyda się w wiatrówkach pneumatycznych wielostrzałowych. Zazwyczaj jest on importowany zza granicy, najczęściej z Argentyny. 

W dzisiejszych czasach omawiany proszek można dostać bezproblemowo. Bez zezwolenia jest dostępny na wielu straganach, na półkach wielu sklepów oraz możliwy do zakupienia w sieci. Jeżeli używa się go odpowiedzialnie, nie ma mowy o przestępstwie. Problem pojawia się, gdy ktoś chce za jego pomocą zabijać.

About the author: Sebastian