Regeneracja wtryskiwaczy za pomocą dodatków

Dzisiejsze silniki wysokoprężne stały się synonimem wysokiej mocy, wydajności i niższych kosztów eksploatacji. Dodatki do czyszczenia wtryskiwaczy to roztwory chemiczne dodawane do zbiornika paliwa, które mają na celu ułatwić czyszczenie filtra DPF. Dodatek zawiera katalizator napędzany paliwem, który w większości przypadków jest tlenkiem ceru.

Jak działają regeneratory wtryskiwaczy?

regenerator wtryskiwaczyKatalizator, który jest składnikiem regeneratora wtryskiwaczy, nie pomaga w podwyższeniu temperatury filtra cząstek stałych podczas cyklu czyszczenia, ale działa w celu zmniejszenia temperatury, w której sadza blokująca DPF spali się. Płyny czyszczące DPF mogą wspomagać proces czyszczenia filtra, zwłaszcza gdy proces stara się osiągnąć wystarczająco wysoką temperaturę, aby wypalić sadzę. W wielu przypadkach  samochody mają filtry DPF umieszczone zbyt daleko od silnika, a zatem ciepło wymagane do spalenia sadzy może być trudne do osiągnięcia w normalnych warunkach jazdy. Regenerator wtryskiwaczy jest więc pierwszym środkiem po który sięgają zwykle kierowcy samochodów z silnikami wysokoprężnymi, gdy podejrzewają problemy z tym elementem. Jest to wysoce skoncentrowany środek czyszczący opracowany w celu usuwania osadów z układów wtrysku oleju napędowego. Stosuje się go przez dodanie do zbiornika paliwa przed uzupełnieniem paliwa. Jest to zabieg jednorazowego użytku opracowany specjalnie dla silników z wtryskiem diesla. Czyści układ wtrysku paliwa i redukuje emisję spalin. Może także przywracać moc i przyspieszenie auta. Zwiększa również ekonomię zużywanie oleju napędowego przez silnik samochodu.

Silniki diesla są uznawane za wyjątkowo trwałe. Warto jednak wiedzieć, jakie są jego słabe strony i znać odpowiednie dodatki do płynów eksploatacyjnych, w tym do wtryskiwaczy. W związku z jego działaniem, dodatek do wtryskiwaczy może być tanim i skutecznym rozwiązaniem dla problemów z układem wtryskowym.

About the author: Damian Wolny