Rekuperator, czy jego montaż się opłaca?

Wiele osób szuka rozwiązań, dzięki którym będą mogli zaoszczędzić (nawet w przyszłości). Takim rozwiązaniem jest montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, dzięki której można sporo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Montaż rekuperatora – zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

rekuperatory z poznaniaChcąc zamontować rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w swoim budynku należy o tym pomyśleć już na etapie projektu, ponieważ należy odpowiednio rozplanować którędy będą szły kanały wentylacyjne a także gdzie będą się znajdowały anemostaty nawiewne i wywiewne. Istotne jest także umiejscowienie rekuperatora nazywanego czasem sercem całego systemu, który odpowiedzialny jest za wymianę powietrza. Należy również zamontować czerpnię oraz wyrzutnię. Dla wielu z nas są to pojęcia, które słyszymy po raz pierwszy, jednak praca całego systemu jest bardzo prosta. Rekuperatory z poznania pobierają powietrze z zewnątrz naszego budynku i kanałami wentylacyjnymi wędruje ono do rekuperatora, w którym jest ono ogrzewane a następnie przez anemostaty nawiewne wpuszczane jest do naszych pomieszczeń. Z kolei brudne i zanieczyszczone powietrze pobierane jest poprzez anemostaty wywiewne i wędruje innymi kanałami wentylacyjnymi do rekuperatora. Tam oddaje ciepło powietrzu nawiewanemu, ale nie miesza się z nim i zostaje wyrzucone przez wyrzutnie za zewnątrz budynku. Dzięki temu przez całą dobę korzystamy z czystego i świeżego powietrza, które jest dodatkowo oczyszczane ze wszelkich zanieczyszczeń dzięki filtrom.

Pomimo, że montaż tego typu wentylacji jest nieco droższy niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej to jest on o wiele bardziej opłacalny, gdyż koszty związane z jego instalacją szybko się zwrócą. Poza tym mając zamontowaną rekuperację nie musimy otwierać okna, co wiąże się z utratą ciepła bo przez cały czas mamy czyste powietrze w budynku.

About the author: Wiktor Matuszewski