Ryzyko zachorowania na boreliozę

Jedną z największych zmór wiosny oraz lata są kleszcze. Kleszcze są małymi pajęczakami, które żywią się krwią większości stworzeń, w tym także ludzi. Niestety przenoszą one także groźną dla ludzkiego zdrowia i życia chorobę zwaną boreliozą. Może ona wywołać ciężkie powikłania, a nawet doprowadzić do śmierci.

Ile kosztuje badanie na boreliozę?

specjalistyczne badanie na boreliozę cenaNa szczęście dzięki rozwojowi medycyny jesteśmy w stanie temu zapobiec. Jest to możliwe dzięki badaniom, które pozwolą nam stwierdzić, czy zostaliśmy zarażeni tą chorobą. Jeśli chodzi o specjalistyczne badanie na boreliozę cena za ich wykonanie nie jest wysoka. Wynosi ona zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Należy jednak pamiętać, że po ukąszeniu kleszcza nie powinniśmy wykonywać jej od razu. Choroba może się bowiem aktywować dopiero po około dwóch tygodniach. Zatem wynik otrzymany przed tym czasem może być nieprawdziwy. Innym rozwiązaniem jest zbadanie kleszcza, który nas ukąsił. Odbywa się to również w laboratoriach. Najlepiej jest go przynieść od razu po ukąszeniu. Dzięki temu szybciej otrzymamy wynik badania. Powinniśmy przy tym pamiętać, że nie każdy kleszcz jest nosicielem tej choroby. Zatem nie każde ukąszenie kleszcza będzie skutkowało zarażeniem się tą chorobą. Nie mniej jednak najlepszym rozwiązaniem jest tutaj szeroko rozumiana przezorność. W związku z tym, jeżeli zauważymy, że ukąsił nas kleszcz należy go w pierwszej kolejności usunąć.

Kolejnym ważnym etapem jest wykonanie niezbędnych badań. W pierwszej kolejności możemy sprawdzić, czy kleszcz, który nas ukąsił przenosi boreliozę. Jeśli tak należy poddać się badaniu na obecność tej choroby w naszym organizmie. Jeśli nie możemy być spokojni. Nie mniej jednak po okresie dwóch tygodni od ukąszenia lepiej jest zrobić sobie to badanie.

About the author: Sandra Waldemarska