Serwetka na stole czy pusty blat?

Ławy, stoły, nocne stoliki, komody. Niegdyś nasze babcie wszystkie blaty pokrywały serwetami ręcznie robionymi na szydełkach. W ciągu kilku ostatnich lat nastała moda na puste powierzchnie, odkrywające drewno, nie przykryte żadnymi płachtami czy serwetkami i zasłonkami. Czy serwety wrócą do łask, a raczej na stoły?

Czy warto mieć serwetkę na stole?

serweta na stółPomimo mody nie kładzenia serwetek na stołach lub położenia na nich bieżnika, wiele osób nie wyobraża sobie pozostawienie pustego, niezakrytego blatu na ławie, czy stole. Jedni uważają, że schludniej jest bez serwetek, i że stanowią one przeżytek minionej epoki, inni, że to właśnie biel i czystość koronki nadaje poczucie porządku w pokoju. Serweta na stół często kładziona jest przed wizytą gości, jednak nie można pomylić jej z obrusem, gdyż serweta od obrusu różni się zarówno wyglądem jak i zastosowaniem. Pomimo popadnięcia serwetek w pewną niełaskę (raczej niezasłużoną) nadal w sklepach mamy w czym przebierać. Dostępne są serwetki wykonane z koronki, o przepięknych, ażurowych kształtach. Serwety duże, zakrywające cały stół, małe, przykrywające tylko jego część. Prostokątne, okrągłe, białe, beżowe, dwukolorowe z akcentami silniejszych barw, np. granatu czy bordo. Przy okazji świąt pojawiają się serwety z motywami pisanek, kurczątek, choinek, bombek itp. Zwolennicy serwet zauważają, że serwety chronią też powierzchnię przed ścieraniem. Postawienie na niej wazonu z kwiatami, sprawia, że twarda powierzchnia wazonu nie rysuje blatu stołu.

Z pewnością zwyczaj umieszczania serwety na stole będzie miał swoich zwolenników jak i przeciwników. Jednak ilość wariantów serwet w sklepach kusi różnorodnością. Serwety z akcentami kolorystycznymi, czy świątecznymi detalami mogą być delikatną ozdobą, podkreślającą świąteczny nastrój domowników i wystrój domu.

About the author: Grzegorz Topolski