Stół CNC do zaawansowanej obróbki

Wykonywanie prostych podzespołów i dodatków do replik za pomocą maszyn cnc było dość proste, o ile projekt był dobrze wykonany i wymierzony. Jednak problemy pojawiły się w momencie gdy spróbowaliśmy sił z tworzeniem bardziej zaawansowanych części, wymagających obróbki dynamicznej, nie tylko w pionie.

Stoły obróbkowe do precyzyjnych prac

nowoczesny stół cncStandardowe tokarki cnc były dobre do obróbki na płaskich powierzchniach, aczkolwiek wszelkie prace dynamiczne były na takim sprzęcie prawie niemożliwe bez ogromnych opóźnień. Coraz częściej rozglądaliśmy się więc za lepszym sprzętem do obróbki metali, aż w końcu natrafiliśmy na nowoczesny stół cnc, służący właśnie do pracy nad dowolnymi bryłami pod dowolnym kątem. Stoły takie przede wszystkim umożliwiały pracę na bryłach pod różnym kątem, umożliwiając wykonywanie kształtów które nie mogłyby zostać stworzone na zwykłej tokarce. Stoły te również umożliwiały regulację bryły podczas obróbki, ułatwiając prace wymagające precyzji i dokładności. Narzędzia zamontowane na stole były same z siebie bardzo nowoczesne, posiadając ogromną wytrzymałość i moc, dzięki której mogły być używane do obróbki dowolnego materiału takiego jak stal czy nawet drewno, aczkolwiek uchwyty na prowadnicach biegnących po bokach wewnętrznej części pozwalały na ich wymianę, dzięki czemu ze stołem można było używać dowolnych narzędzi obróbkowych i wymieniać je bardzo szybko na inne, w razie potrzeby.

Podświetlenie stołu było bardzo przyjemnym dodatkiem, ułatwiającym pracę przy słabym oświetleniu, ale również pomagało w dokładnej ocenie jakości gotowego wyrobu. Nowoczesny stół do cnc nie należał może do narzędzi tanich, jednak możliwościami znacznie przekraczał standardowe tokarki, więc wyższy koszt zwracał się dość szybko.

About the author: Hubert Kuźniak