Technika ciągnienia – produkcja prętów

Pręty swoje zastosowanie odnajdują w wielu dziedzinach w życiu codziennym, szczególnie w przypadku branży budowlanej. Podstawową funkcję jaką spełniają to stanowienie elementów stalowych koniecznych do wykonania ogrodzenia. Wśród dostępnych na rynku prętów wyróżnić możemy wiele rodzajów, a głównym kryterium podziału jest ich przekrój. 

Na czym polega ciągnienie prętów?

pręty ciągnioneWybierając pręty powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Pierwszym z nich jest rodzaj przekroju. To właśnie on dzieli te elementy na różne rodzaje. Wśród dostępnych na rynku wyróżnić możemy  pręty okrągłe, kwadratowe, prostokątne oraz sześciokątne. Ponadto sposób produkcji również dzieli je na pręty ciągnione , a także na pręty walcowane. Produkcja prętów ciągnionych polega na przeciąganiu metalu przez specjalny otwór w narzędziu zwanym ciągadłem. Najczęstszym miejscem stosowania prętów jest budowa. To właśnie tam wykorzystywane są do zbrojenia betonu. Do tego zadania najlepiej nadają się pręty okrągłe, gładkie oraz żelbetonowe. Beton po wykonaniu takiego wzmocnienia charakteryzuje się znacznie większą odpornością oraz sztywnością. Ponadto pręty swoje zastosowanie odnajduje również w wielu gałęziach przemysłu. Są wykorzystywane w produkcji maszyn, gdzie ważną rolę odgrywają pręty prostokątne. Także przy budowie ogrodzeń oraz bram możemy spotkać się z zastosowaniem różnego typu prętów. Jak wiec widać są to elementy uniwersalne oraz niezbędne w wielu branżach począwszy od budowlanej poprzez przemysłową.

Rozciąganie prętów sprawia, ze są one znacznie trwalsze oraz odporne na wszelkiego typu uszkodzenia. Sam proces nie wpływa na strukturę materiału, z którego został wykonany. Poprzez zmniejszenie średnicy pręta jesteśmy w stanie uzyskać znacznie dłuższy element, który dodatkowo zyskuje na zwiększonej wytrzymałości.

About the author: Monika Zawadzka