Termoizolacja pianką PUR

Ocieplanie od bardzo dawna jest uważane za konieczność. Już nawet ludy pierwotne stosowały różne prowizoryczne metody pozwalające na zatrzymywanie ciepła we wnętrzu swojego domu. Obecnie stosuje się wiele najróżniejszych metod związanych z ocieplaniem. Szczególnie popularne jest stosowanie styropianu ale warto wiedzieć, że nie jest to jedyny materiał jaki możemy zastosować do stworzenia warstwy termoizolacyjnej. 

Efektywne ocieplanie poddasza 

ocieplenie poddasza pianką poliuretanowąPoddasze jest jednym z elementów naszego domu, które jest niezwykle ważne jeśli popatrzymy na to pod kątem zatrzymywania ciepła. Jeśli nasze poddasze nie jest odpowiednio zabezpieczone to należy liczyć się z tym, że mnóstwo ciepła może z wnętrza naszego domu uciekać. Od jakiegoś czasu szczególnie duże uznanie zaczęło zyskiwać ocieplenie poddasza pianką poliuretanową. Pianka ta jest również spotykana pod skrótową nazwą brzmiącą jako pianka PUR. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje takiej pianki. Są to pianki zamknięto oraz otwartokomórkowe. Każda z nich jest przystosowana do innych rodzajów budynków. Pierwsza z nich nie przepuszcza pary wodnej i jest nieco cięższa od drugiego rodzaju. W związku z tym może być stosowana w bardziej stabilnych konstrukcjach takich jak domy murowane. W przypadku lżejszych budynków stosuje się najczęściej piankę otwartokomórkową. Jest to pianka bardzo lekka i jednocześnie efektywna w ocieplaniu. Używa się tego rodzaju pianki szczególnie w przypadku domów drewnianych. 

Jako jedyny minus stosowania pianki poliuretanowej do ociepleń możemy wymienić to, że nie możemy takiej warstwy termoizolacyjnej stworzyć samodzielnie. Do tego zadania będziemy musieli zaangażować specjalistów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Do nakładania pianki PUR na ściany czy posadzki używa się specjalnego agregatu. 

About the author: Wiktor Matuszewski