Wirtualna rzeczywistość- przyszłość czy teraźniejszość?

 

Przez długie lata wirtualna rzeczywistość była dla nas wizją rodem z science fiction. Wszystko zmieniło się na początku XXI w. kiedy to dynamiczny rozwój technologii umożliwił wygenerowanie odpowiedniej mocy obliczeniowej do tworzenia Virtual Reality w czasie rzeczywistym a postępujące miniaturyzacja technologiczna, pozwoliła opakować to wszystko w formie googli lub okularów. Otworzyło to szereg nowych możliwości. Jakich?

Przenieś się w dowolne miejsce dzięki symulatorowi VR

symulatory vrLista zastosowań dla wirtualnej rzeczywistości jest szalenie długa. Najbardziej popularnym jest oglądanie filmów w 360 stopniach z perspektywy pierwszej osoby lub granie w gry pozwalające znaleźć się w samym środku akcji. To właśnie te zastosowania pozwoliły stworzyć zaawansowane symulatory vr, które dosłownie przenoszą nas do alternatywnej rzeczywistości. Rozwój symulatorów sprawił, że w ciągu kilku sekund jesteśmy w stanie doświadczyć tego co przeżywa kierowca rajdowy podczas wyścigu na torze formuły 1, spadochroniarz skaczący z atmosfery czy pilot samolotu myśliwego. Oprócz czysto ciekawskiego punktu widzenia, symulatory te posiadają znacznie ważniejsza funkcje. Dla profesjonalistów w swoich dziedzinach mogą stanowić świetną arenę treningową ułatwiająca poprawne zachowanie w różnych sytuacjach w prawdziwym życiu. Symulatory te mogą stanowić także wspanialą rozrywkę podczas różnej maści eventów jako zwykła atrakcja dla odwiedzających.

Wirtualna rzeczywistość to zupełnie nowe spectrum. Znajduje ona szereg zastosowań w różnych dziedzinach a symulatory pozwalają przede wszystkim profesjonalistom takim jak kierowcy rajdowi na znalezienie się i trening w różnych hipotecznych sytuacjach. Dla nich, jest to bezcenne doświadczenie pozwalające poprawić swoje wyniki. Dla zwykłych ludzi stanowi to zaś wspaniałą atrakcję i jest świetnym uzupełnieniem różnych eventów.

 

About the author: Dominika Biała