Właściwości glikolu etylenowego

Surowce chemiczne nie od dziś znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu oraz gospodarki. Co ważne są stosowane także do wytwarzania produktów codziennego użytku. Jak wszyscy wiemy tego typu substancje mogą być groźne, dlatego należy z nimi uważać. Istotny jest także sam produkt ich wytwarzania.

Zastosowanie glikolu etylenowego 

glikol etylenowy technicznyJeżeli jesteś producentem i poszukujesz surowców chemicznych, przede wszystkim zwróć uwagę na to skąd one pochodzą. W tym przypadku, jak nigdzie indziej sprawdzeni i rzetelni dostawcy są na wagę złota. Jednym z takich surowców jest glikol etylenowy. W odpowiedniej postaci znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Stosowany jest w przemyśle motoryzacyjnym, jest składnikiem samochodowych płynów chłodzących, glikol etylenowy techniczny bywa również używany przy produkcji żywic oraz włókien syntetycznych. One z kolei są niezbędne do wyrobu farb. Czasem też jest jednym ze składników składników detergentów. Glikol etylenowy jest surowcem używanym także do produkcji żywic poliesterowych jako rozpuszczalnik w przemyśle. Główną zaletą tego rodzaju glikolu jest zapobieganie zamarzaniu wody. Znakomicie sprawdza się jako czynnik pośredni w systemach klimatyzacyjnych oraz pompach ciepła. Plusem jest także fakt, że nie powoduje korozji ani uszkodzeń. A pod jaką postacią występuje? glikol etylenowy jest cieczą bezbarwną, posiadającą dużą lepkość. Należy do grupy alkoholi. Glikol etylenowy występuje w różnych stężeniach. O czym należy jeszcze pamiętać mając kontakt z tym surowcem chemicznym?

Musimy przede wszystkim zachować ostrożność. Przy pracy z nim trzeba być bardzo ostrożnym, jak zresztą w przypadku wszystkich surowców chemicznych. Jeżeli będziemy mieli kontakt z glikolem etylenowym musimy mieć na uwadze, że niewłaściwe użytkowanie może być szkodliwe. 

About the author: Damian Wolny