Zastosowanie autoklawu w gabinecie dentystycznym

Udając się na wizytę do dentysty, możemy mieć pewność, że używane przez niego przyrządy z tworzyw sztucznych są jednorazowe. Co jednak z narzędziami wykonanymi z tytanu lub stali chirurgicznej? Zachowanie ich sterylności zapewnia autoklaw. Maszyna, która musi znajdować się na wyposażeniu każdego gabinetu dentystycznego.

Działanie dezynfekujące autoklawu

profesjonalne autoklawy stomatologicznePrzepisy unijne jasno mówią o konieczności dezynfekcji i sterylizacji wszelkich nadających się do tego narzędzi zabiegowych i końcówek dentystycznych, używanych w praktyce stomatologicznej. Dlatego nie może ona funkcjonować bez wyposażenia w autoklaw, który pozwala na wykonie takiego procesu wewnątrz gabinetu. Wyglądem przypomina on zwykle mikrofalówkę, która wyposażona jest także w funkcję drukowania etykiet. Dzięki temu wiadomo kiedy narzędzia zostały poddane sterylizacji. Zwykle profesjonalne autoklawy stomatologiczne działają wytwarzając gorącą parę wodną, która pod ciśnieniem zabija drobnoustroje na używanych narzędziach. Te wsuwane są do wnętrza autoklawu na specjalnych tackach, po uprzednim oczyszczeniu ich środkami dezynfekcyjnymi. Na rynku poza tradycyjnymi maszynami, które wykorzystują w swoim działaniu parę i ciśnienie, dostępne są również sterylizatory stosujące promieniowanie UVC. To wykazuje się aktywnością fotobiologiczną, działając zabójczo na bakterie i drobnoustroje. Urządzeń tych można używać razem.

Każdy gabinet dentystyczny wyposażony być powinien w urządzenia sterylizujące. Obecnie na rynku można znaleźć wiele profesjonalnych autoklawów. Te tradycyjne wykorzystują działanie pary pod ciśnieniem, dzięki czemu pozbywają się skutecznie wszelkich bakterii. Poza nimi funkcjonują także sterylizatory wykorzystujące promieniowanie zabójcze dla drobnoustrojów.

About the author: Hubert Kuźniak