Zastosowanie taśmy bitumicznej

Coraz częściej stosowane są w nowoczesnym budownictwie, tak zwane taśmy bitumiczne inaczej dekarskie, które głównie mają za zadanie zapewnić szczelność pomiędzy pokryciem dachu a wybranymi innymi jego elementami konstrukcyjnymi. Innym obszarem zastosowania taśmy bitumicznej jest natomiast infrastruktura drogowa. W jaki sposób jest tam ona wykorzystywana?

Bitumiczna taśma do drogi

taśma bitumiczna drogowaTaśma bitumiczna używana na drogach, to bardzo podobna pod względem cech izolacyjnych i przylepnych taśma, to tych dekarskich, którymi można uszczelniać dachy czy kominy. Jednak jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową ma ona nieco inne zastosowanie. Taśma bitumiczna drogowa służy głównie do oznakowania drogowego w sposób poziomy. Najczęściej wykorzystywana jest ona przy pracach drogowych związanych z remontami czy też wymianami nawierzchni jak też „zalepianiem” dziur w asfalcie po zimie. Aby taśma bitumiczna dobrze przylegała do jezdni, podczas przyklejania należy użyć specjalnie do tego przeznaczonego kleju do taśmy najezdniowej. Taśma bitumiczna jest bardzo trwała i odporna na ścieranie, duże ciężary czy promieniowanie słoneczne, dlatego też jest coraz częściej stosowana zamiast zwykłego tradycyjnego malowania tak zwanych żółtych tymczasowych pasów na czas remontu czy też przebudowy drogi. Można ją uznać za produkt bezapelacyjnie uniwersalny w tej kwestii, gdyż sprawdzi się ona w każdej z powyżej wymienionych sytuacji.

Dzięki szybkości z jaką można ją przykleić oraz zalecie takiej, iż w porównaniu do zwykłej drogowej farby nie wymaga wyschnięcia, stała się ona powszechnie stosowana przez drogowców. Jedyną wadą taśmy bitumicznej jest jej cena. W porównaniu do zwykłej taśmy jest ona znacznie droższa, jednak i tak koszt jej zakupu jest niższy niż dla farby.

About the author: Hubert Kuźniak